Günümüzde çoğu web site sahipleri maalesef site oluştururken yada seçerken tasarıma gösterdikleri özeni arka planda bulunan ve bazen hayati önem taşıyan <title>Sayfa Başlığı’na</title>  göstermemektedir. Bunu ya sadece site adı yada yapmış olduğu sektör ismini yazarak sınırlandırmaktadır. Yada bunların hepsinin haricinde çoook uzuun uzuuun birbirini tekrarlayan içerikler ifadeler ile kullanıldığına şahit oluyoruz.

Bu tarz hatalar gözardı edildiğinde daha doğrusu google’ın istediği dilde yazılmadığı sürece gerek kullanıcılar tarafından gerekse google botları tarafından kalitesiz bir site profili çizmiş olur. Sonuç olarak yapılan seo çalışmalarının tamamı google kriterlerine dayalı ve bu esaslara dayanan niteliklerde olmalıdır.

Bu yazımızda başlık seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden kısaca söz edeceğiz;

Seo_Uyumlu_Site_Basligi

1-Başlık asla 70 karakteri geçmemelidir. Başlıklar bu derya deniz olan uçsuz bucaksız internet aleminde google’ın ve kullanıcıların  sizi bulması için bir nevi yol haritasıdır.

title_etiketi

2-Sitemizin içeriği faaliyet alanı sayfa html etiketleri olarak kullanılmalıdır. Sayfa başlıklarımız bu etiketler arasına yazılmadığı sürece boşa gitmiş olacaktır. Etiketler oluşturulurken çok fazla uzun ve sürekli tekrar eden kelimelerden oluşturulmamalıdır aksi takdirde seo’ya uygunluğu ortadan kalkabilir. Ve en kötüsü google tarafından spam olarak algılanabilirsiniz.

3-Sitemizin başlığı sektörde yapmış olduğumuz iş, alan, faaliyet kolu ile ilgili olarak doğrudan ilişkili olmalıdır çünkü google botları başlıkta olan kelimler ile alakalı sonuçları ortaya çıkaran bir algoritma geliştirmek üzere programlanmıştır.

Örnek olarak web tasarım ve web hizmetleri sektöründe çalışan bir firma iseniz başlığınız;

Firma Adı | Sektör/İş Kolu | Lokasyon

Tasarım Galerisi | Web Tasarım Ajansı | İstanbul